Top 10 companii aeriene după punctualitate — octombrie 2026

Serviciul Nakordoni.eu

Luna pe scurt

  • 73% dintre cele 73784 de plecări înregistrate de noi pe 11 aeroporturi au plecat la timp.
  • Cea mai punctuală companie aeriană: Enter Air — 97% dintre plecări la timp.
  • Cel mai slab scor: LOT Polish Airlines — 60% la timp, întârziere medie de 16.8 min.

Pe cele 11 aeroporturi pe care le monitorizăm din 03.08.2026, 73% dintre cele 73784 de plecări înregistrate, operate de 162 de companii aeriene, au plecat la timp. Cei mai punctuali operatori sunt Enter Air (97% la timp, în medie cu 3 min înaintea programului) și FlyOne (88%). Cel mai slab scor îl are cel mai aglomerat operator din eșantion, LOT Polish Airlines (16447 de plecări): 60% la timp, întârziere medie de 17 min.

Clasamentul punctualității companiilor aeriene după măsurătorile noastre — octombrie 2026

Top 10 companii aeriene după punctualitate

Clasamentul include operatorii cu un număr suficient de plecări înregistrate. O plecare este considerată la timp când întârzierea este de maximum 15 minute.

#Companie aerianăLa timpÎntârziere medie, minPlecări
1Enter Air97%-2.71462
2FlyOne88%-0.41098
3Austrian Airlines86%4.7791
4Pegasus Airlines84%4.2764
5Buzz83%6.412422
6Wizz Air Malta81%11.11816
7Wizz Air76%13.712748
8Bulgaria Air76%10.71341
9Turkish Airlines75%9.81165
10Lufthansa74%10.62044

Finalul clasamentului

Aceste companii încheie tabelul: au cea mai mică pondere de plecări la timp în măsurătorile noastre.

#Companie aerianăLa timpÎntârziere medie, minPlecări
11KLM69%14.71142
12Ryanair68%17.26004
13LOT Polish Airlines60%16.816447

De unde provin aceste cifre

Acestea sunt măsurătorile noastre proprii, preluate din panourile de plecări ale celor 11 aeroporturi: Aeroportul Burgas, Aeroportul Internațional Chișinău, Aeroportul Copernicus Wrocław, Aeroportul Gdańsk Lech Wałęsa, Aeroportul Internațional Katowice, Aeroportul Internațional Kraków John Paul II, Aeroportul Modlin, Aeroportul Rzeszów-Jasionka, Aeroportul Sofia, Aeroportul Varna, Aeroportul Warsaw Chopin. Datele acoperă doar aceste aeroporturi și sunt înregistrate din 03.08.2026 — nu reprezintă statistici ale companiilor aeriene la nivelul întregii rețele.

Ce înseamnă pentru o călătorie transfrontalieră

Călătorii din Ucraina ajung la aceste aeroporturi pe cale terestră, prin punctele de trecere a frontierei, așa că atât coada la frontieră, cât și drumul trebuie incluse în calculul pentru check-in. Dacă zburați cu o companie din partea de jos a tabelului, planificați-vă după întârzierea ei medie, nu doar după orar — pentru LOT Polish Airlines aceasta este de 16.8 minute peste program. Consultați cozile în timp real la fiecare punct de trecere, comparați punctele de trecere cu ajutorul instrumentului pentru cel mai bun punct de trecere și verificați un anumit zbor pe pagina aeroporturilor și pe paginile companiilor aeriene.

Întrebări frecvente

Care a fost cea mai punctuală companie aeriană (octombrie 2026)?
Enter Air — 97% dintre plecări la timp, din 1462 de plecări înregistrate.

Care companie aeriană întârzie cel mai des zborurile?
LOT Polish Airlines: doar 60% dintre plecări la timp, cu o întârziere medie de 16.8 minute.

Ce se consideră o plecare la timp?
O plecare care are loc cu cel mult 15 minute după program. Întârzierea este diferența dintre ora reală și ora programată a plecării.

Acoperă clasamentul toate zborurile unei companii aeriene?
Nu. Acestea sunt măsurătorile noastre proprii de pe cele 11 aeroporturi pe care le monitorizăm, nu statistici ale companiei la nivelul întregii rețele.

Pregătit de nakordoni.eu pe baza propriilor noastre măsurători ale plecărilor | octombrie 2026

Acest raport este generat automat din datele sistemului nostru de monitorizare; analiza este scrisă cu ajutorul inteligenței artificiale. Redactorul răspunde pentru corecturi.

Tradus automat din originalul ucrainean. Versiunea ucraineană este cea de referință — spuneți-ne dacă observați o eroare.

Raportează o eroare de traducere

Actualizat